PETER KALMUS - VSTUP VOĽNÝ!

PETER KALMUS - VSTUP VOĽNÝ!

„Listujeme v knihách,
hlavami škrtáme o drsné plochy strán
a začíname rozumieť
výstražnej reči živých
zo spoločných hrobov“

Ján Stacho

Umenie a emócie majú k sebe odjakživa veľmi blízko. Umenie nielen emócie vyvoláva, ale je nimi veľmi často aj inšpirované. A to hlavne tými najsilnejšími, ktoré vyvolávajú láska a smrť.

Smrť je silnou témou aj v tvorbe Petra Kalmusa. V tomto diele však nejde o prirodzenú smrť autora, ktorú často spracováva, ale o predčasnú násilnú smrť dvoch mladých ľudí, novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vytvorené je na drevenej doske, podobne ako ikony, či oltárne obrazy. Výberom objektov na tejto asambláži by sme dielo mohli prirovnať aj k stredovekým relikviám. Ide totiž o objekty zo stavby domu zavraždeného páru vo Veľkej Mači. Oboch objektov sa Janko Kuciak veľmi pravdepodobne dotýkal a relikviu pripomína aj to, že fľaky v dvoch kruhových otvoroch sú stopy reálnej krvi autora. Petra Kalmusa sa tragická smrť Jána a Martiny veľmi dotkla a tak je prirodzené, že na ňu reagoval aj vo svojej tvorbe a vytvoril akýsi pietny objekt.

Dielo sa výberom objektov nevymyká z autorovej tvorby, ktorý často používa nájdené predmety. Tematicky tiež zapadá do jeho tvorby reagujúcej na politiku a veci verejné.

Boris Kršňák

Odoberajte novinky E-Mailom